1. třída není žádný med

S nástupem do první třídy přibude vašemu dítěti spousta povinností. Ale nejen jemu. Velké změny čekají také vás, rodiče. Vašim úkolem totiž bude, abyste se učili s dítětem, abyste mu se školou pomáhali a kontrolovali ho. Co se od vás tedy konkrétně očekává?
první třída

Velmi důležitá je příprava. Dítě se musí do školy připravovat denně. Proto je nutné, abyste s ním plnili domácí úkoly, abyste mu radili a správně vysvětlovali. Měli byste ho naučit správným návykům. Pro dítě nastala naprosto nová situace. Dříve, když přišlo ze školky, nemuselo dělat v podstatě nic. Den ve školce byl plný hraní a dovádění, doma taktéž. Teď nastává změna v tom, že dítě přijde ze školy, musí se učit a plnit domácí úkoly, trénovat psaní a čtení. V první třídě je toho obzvlášť hodně, protože je to začátek. A začátky jsou vždycky nejtěžší.
žáci ve třídě
Proto jsou velice důležité již zmiňované správné návyky. Pokud si je dítě neosvojí hned v začátcích, bude mít problémy i později. Každý den po příchodu ze školy tedy kontrolujte dítěti seznam domácí úkolů a žákovskou knížku, kde učitelé sdělují informace. Společně potom všechny domácí úkoly vypracujte, případně protrénujte to, s čím má dítě větší problém. Velice důležitá je také příprava. Každý den nachystejte společně věci a učebnice dle rozvrhu, dbejte na to, aby dítě mělo v pořádku pouzdro, psací potřeby, ostrouhané pastelky, obalené sešity, papuče, aktovku… Prostě vše, co do školy potřebuje. Každý den také dítěti nachystejte svačinku, aby den ve škole lépe zvládalo. S plným bříškem jde totiž všechno lépe.
Nyní máte určitě pocit, že vlastně všechno oddřete vy. Veškerá starost a přípravy jsou na vás. Ano, na jednu stranu máte pravdu, ale uvědomte si, že vaše dítě odvede tu nejtěžší práci. Musí se naučit soustředit, musí se naučit psát, číst, počítat… To vše je velice důležité pro jeho další rozvoj, protože bez těchto základů se v běžném životě prostě neobejde. Vy jste tady od toho, abyste mu byli co nejvíce na blízku, abyste byli jeho oporou, kontrolou a podporou. Motivujte ho k tomu, aby se učilo rádo, a aby to bralo jako příjemnou součást života, i přesto, že ho to možná nebude bavit.
školní slabikář
Taková správná příprava je prostě v první třídě kompletně na vás. Na dítě je toho opravdu hodně, všechno je pro něj nové a prostě se samo ještě připravovat neumí. A pokud vy nebudete od začátku důslední a nepovedete ho k tomu, nenaučí se to správně nikdy. Takhle máte naději, že v další a další třídě bude víc a víc samostatné.