Jak a kdy se rozejít?

Všechny začátky lásky jsou krásné, ovšem s postupem času prvotní zamilovanost vyprchá. Některé vztahy dlouho nevydrží, jiné překonají i velké nástrahy. Mnohdy se stane, že vztah po čase přestane fungovat úplně. Pak vás čeká složitý úkol – vztah ukončit. Takové rozhodnutí však nikdy nedělejte ve vzteku či z pomsty, mohlo by vás to pak nepěkně mrzet. Jak a kdy je tedy nejlepší se rozejít?
červené x
Pokud nejste schopni si přiznat, že žijete v nefungujícím vztahu, můžete si tím pokazit celý zbytek vašeho života.
Pokud dojdete k závěru, že je potřeba váš vztah ukončit, musíte počítat s tím, že váš partner stejného názoru být nemusí. Proto počítejte s jeho otřesem, možná i zlomeným srdcem. Vždy je dobré si rozchod naplánovat tak, abyste se vyhnuli zbytečným negativním emocím. Budete tak mít jistotu, že nezničíte všechno, co jste po dobu vztahu budovali, a uleví to vám i vašemu partnerovi.

Než dáte kopačky…
Než se rozhodnete rozchod řešit s vaším protějškem, měli byste si v prvé řadě uvědomit, zda je rozchod opravdu jediným klíčovým řešením vašich problémů. Tím, že se chcete rozejít, byste si měli především ulevit od dlouhodobého trápení. Rozchod by vám tak měl pomoci jít v životě dál a být šťastnějšími.

Proč poklidný rozchod?
Pokud se tedy pro rozchod s partnerem rozhodnete, nemělo by být vaším cílem sobě ani partnerovi ublížit. Rozchod může zanechat šrámy na srdci i několik měsíců, zvláště tomu, kdo na něj není připraven. Snažte se proto o co nejklidnější rozhovor.

Připravte se
Rozhovor si raději předem připravte. Určitě vás nemine otázka „proč?“. Vyhněte se zbytečným rozebíráním jednotlivých okamžiků vašeho vztahu, které citově i duševně zraňují. Vaše rozhodnutí řekněte šetrně a v klidu, opodstatněte svůj důvod, ale vyhněte se zbytečnému emocionálnímu vyjadřování. Vaše odůvodnění by mělo být přímé, ale krátké, abyste neumožňovali široké pole partnerovo manévrování a přesvědčování o opaku. Vždy si stůjte za svým rozhodnutím a nenechte si ho vymluvit.
pár po rozchodu
Rozchod si načasujte
Vhodné načasování vám oběma může rozchod velmi usnadnit. Nejlepší doba je proto taková, kdy ani jeden neřešíte rodinné, pracovní či zdravotní problémy. Pokud máte klidné období, určitě se s rozchodem oba vyrovnáte snadněji, než kdyby se na vás hrnuly problémy ze všech stran.