Co se v mládí naučíš…

Zejména rodiče na mateřské vnímají nástup do školky jako vysvobození. Ano, své ratolesti milujeme, ale den po dni nemít na práci nic než bavit malého člověka, to by udolalo i slona. A tak s radostí uvítají možnost, že se o dítě na pár hodin denně stará někdo jiný, a oni mohou zase začít trochu žít jako lidé. Mateřská škola toho ale nabízí víc než jen místo k bezpečnému odložení vaší ratolesti na dobu určitou.

školka

· První odloučení – pro dítě jste do teď byli celý svět, a představa, že svět se může otáčet i bez vás, mu ani nepřišla na mysl. Teď ale najednou zjišťuje, že i když maminka nebo táta nejsou v dohledu, tak hračky ani jídlo nikam nezmizely, a že to možná půjde i bez nich. Na začátku možná budou nějaké slzy, ale to není nic, co by plyšový dinosaurus nebo jízda na odrážedle nespravily.

· První kamarádi – možná jste s dítětem už někam chodili, ale ve školce má první šanci najít si své přátele samo. To sice může být zpočátku děsivé, ale po pár pokusech většina dětí přijde na to, jak s ostatními vycházet.

· První konflikty – přijdou zároveň s prvními kamarády. Kdo si bude první hrát v kuchyňce, kdo si vezme, které lego, kdo s kým půjde za ruku. Tohle jsou premiérové momenty, kdy se malý človíček učí, jak dosáhnout svého anebo kdy je lepší ustoupit. Jistě, ze začátku to asi bude často končit slzami a vřískotem, ale postupem času váš miláček pochopí, jak tyto problémy řešit. Dohodnout se, podělit se, ale když je to potřeba, stát si na svém.

stavebnice

· První režim – zatímco doma si rodiče nijak nestěžovali, když si batole o hodinku či dvě přispalo, najednou je potřeba ráno vstát a někam se vypravit, i když se někdy třeba nechce. A i ve školce panuje pevnější řád, než na který je dítě zvyklé z domova. Hraní, jídlo, spánek, všechno má svůj čas a platí pro každého bez výjimky. Škola pak nebude zdaleka takový šok, než kdyby dítě trávilo celý batolecí věk doma.