Máte práci do budoucna jistou?

Během profesního nástupu generace nazývané Z vznikne přibližně šedesát pět procent povolání, které prozatím neexistují. Vše jde ruku v ruce s digitalizací a automatizací výroby za pomoci programování a robotiky. Pokusme se poodkrýt, kdo bude mít větší šanci udržet si zaměstnání a které profese z největší pravděpodobností postihne úpadek.
zástup dělníků
Pochopitelně vše nasvědčuje, že člověk znalý v oblastech informační technologie, obchodu, péče o zákazníky a personalistiky bude mít práci jistou. Dle aktuálních trendů v zaměstnávání a poptávce po pracovní síle je jistota u přírodovědných a technologických oborů. Personální agentura Manpower uvádí, že stoupá poptávka po datových analyticích a průmyslových designérech.
Trend v budoucích profesích naznačuje jistotu u oborů, jakými jsou vývojář, designér robotizovaných domácností, opravář v robotice, medicínský specialista, bioanalytik, on-line padagog ale i specialisté v kybernetické bezpečnosti.
serverové skříně
U některých profesí už je viditelný útlum
V poslední době dochází k útlumu v poptávce ze stran zaměstnavatele o pozice, jako je sekretářka nebo opraváři některé kancelářské techniky jakými jsou např. faxovací zařízení. Další na seznamu jsou profese v hornické oblasti, které prohrávají svůj boj s obnovitelnými a ekologičtějšími zdroji získáváni energie. Další specifickou oblastí je vojenství, řadového vojáka v budoucnu nahradí mechanizované robotické jednotky. Britští analytikové předpovídají konec i pro novináře tištěných médií, které už nyní vytlačují internetová zpravodajství. Nakročeno k zániku mají i účetní pracovníci, pásové profese nebo na přepážce a pokladnách.

Nebát se změn
V budoucnu je snižování pracovní síly vůči vznikajícím volným místům v silném nepoměru. Odborníci odhadují, že na pět zaniklých pozici vznikne jedno pracovní místo. To je hlavním důvodem proč se nenechat paralyzovat. Být konzervativní a nepodrobit se obrození svých dovedností Vás může stát místo a najít nové uplatnění Vás stejně nakonec přivede do koloběhu studií ve snaze zvýšení své kvalifikace.