Pergola je nejen architektonickým elementem

Pokud vlastníte rodinný dům nebo obyvatelnou chatu, kde trávíte víkendy či letní období a přemýšlíte o vyřešení venkovního prostoru, je pergola ideální volbou. Investice se rozhodně vyplatí. V dnešní době je cenově dostupnou záležitostí.

Však čím dál více lze spatřit tento architektonický prvek v mnoha zahradách. Popularita má stoupající tendenci za poslední roky. Záleží na vás, zda zvolíte možnost napojení přímo k domu nebo je vaším přáním, aby pergola byla samostatným elementem na zahradě.
lavičky v altánu.jpg
Jaké jsou výhody?

Jedná se nejen o estetické řešení, které adekvátně propojí dům se zahradou. Především jde o velmi praktické a efektivní místo pro trávení času k odpočinku, pro společné chvíle s rodinou, posezení s přáteli.

V případě zastřešené varianty lze tak využívat takřka celoročně. Slouží coby funkční ochrana před nepříznivým vlivem počasí. Lze si užít posezení nejen v dešti. Vzhledem k rozměrům lze si vybavit pergolu na základě svých představ. Nejčastěji se jedná o klasický zahradní nábytek, ale také lze umístit houpačku, gril či zavést osvětlení. Tím tak můžete trávit mnohem více času venku na zahradě. A to za každého počasí.
posezení v altánu.jpg
Nejedná se však pouze o přístřešek, jenž účinně chrání vaše posezení. Lze však využít i coby zastřešení terasy, jako garáž na automobil nebo využít coby prostor na ukládání zahradního náčiní. Reálné je využití i na zakrytí bazénu. Pokud zvolíte variantu v podobě osazení popínavými rostlinami, vytvoříte si komfort pro své soukromí a zároveň máte dokonale příjemné prostředí.

Zvýšení kupní ceny domu

Stavbou tohoto okrasného elementu u domu či zimní zahrady zároveň zvýšíte i atraktivitu bydlení. A tím tak logicky i cenu domu. Což může být velmi efektivní v případě, že hodláte dům v budoucnu prodat nebo pronajímat.

Výběr místa

Mějte na paměti, že tato okrasná stavba má sloužit zejména k odpočinku. Vhodná je poloha chráněná před větrem a zároveň by měla být dobře přístupná z domu.