Proč je plavání tím nejvhodnějším sportem?

I když si to nikdo z nás nepamatuje, každý z nás byl plavcem už na počátku. Pohyb v plodové vodě je první přirozený pohyb lidského těla, je dokázáno, že novorozenci si tento pohyb pamatují dokonce i po narození. Proto se plavání miminek těší stále větší a větší oblíbenosti. S časem tento přirozený pohyb přestává být instinktem a je třeba si osvojit správné techniky plavání. Plavání totiž prospívá tělu a duši, ale také může uškodit, pokud se dopustíme základních chyb.
pohoda v bazénu
Výhody plavání
· Plavání přináší úlevu kloubům a je tak vhodné pro všechny skupiny – děti, těhotné ženy, seniory, lidé s handicapem, obezitou
· Díky odporu vody jemně a nenásilně posílíte a protáhnete svalstvo
· Ulevíte svému srdci, i pro něj je plavání přínosem. Díky vyšší potřebě kyslíku do svalů je srdce nuceno více pracovat, ale zároveň se díky tlaku snižuje srdeční frekvence, díky plavání si tak výrazně zlepšíte svou kondici
· Navozuje duševní pohodu a pomáhá ulevit od všedních starostí
opuštění bazénu
Kde plavat?
Veřejný plavecký bazén – jedno z nejlépe dostupných míst, zvláště ve větších městech. Je však vhodné si zvolit rozumný čas, v odpolední špičce je často bazén plný k prasknutí a plavání se tak podobá předjíždění na dálnici. Ve většině veřejných bazénů se používá chlór, který někteří jedinci hůře snáší. V případě tohoto problému je možné si zvolit bazény se slanou vodou, ve kterých se na čištění vody používá jiná technologie, méně agresivní k naší pokožce.
Přírodní vodní plocha – kdo by v létě nesnil o zchlazení v moři či jezeře. Slunce, pohoda, radostný pohyb ve vodě, to vše nám přináší skvělé pocity. Mořská voda také léčí nejrůznější záněty a kožní nemoci, je také velkým pomocníkem při odplavování škodlivých toxinů. Plavání v mořské vodě tedy velmi prospívá našemu tělu. Je však nutné nepřecenit své síly a brát v úvahu vzdálenost od břehu a sílu vln.
Domácí bazén – nejedná se o levnou záležitost, ale určitě se vyplatí do něj investovat. Představte si, ráno se probudíte a nemusíte se přemlouvat jet do veřejného bazénu, který je na druhém konci města, prostě se obléknete do plavek a zaplavete si několik bazénů přímo doma, co může být lepšího? Bazény se často staví na zahradě u domu, mohou být také vnitřní, přímo v domě. U obou variant je nutné počítat s pravidelnou údržbou čerpadel a údržbou vody. K tomu je vhodné používat chlorované tablety které pomohou udržet vodu v bazénu čistou a zdravotně nezávadnou.