Knihy do ucha

· Největší výhodou audioknih je, že vám ponechávají volné ruce i oči. Zatímco k obyčejné knize si musíte sednout, a v podstatě nemůžete dělat nic jiného, s načtenou knihou můžete řídit, pracovat nebo třeba skládat prádlo. Velmi si je proto oblíbili ti, kdo často cestují autem na delší tratě, protože jim pomáhají efektivně využít čas. Audioknihy zbožňují také ti, kdo dojíždějí hromadnou dopravou, ale při klasickém čtení se jim dělá nevolno. Dopustit na ně nedají také ti, jimž jejich manuální práce umožňuje poslech. No a v neposlední řadě už také spasily nejednoho rodiče, který již nedokázal snést sto padesáté osmé opakování králíčka Rona a jeho autíčka, či podobného veledíla světové literatury.

knihy

· Text načtený někým jiným je záchranou také pro dyslektiky. Vyrovnává totiž jejich handicap, a na rozdíl od čtení snadno udrží krok s ostatními. V některých školách poslech profesionálně namluvených knih nahradil čtení učitelem, kteří si tak mohou alespoň na chvilku odpočinout, a nechat za sebe pracovat kazeťák nebo CD přehrávač. Kromě čtení je zážitek doplněn i o podkresovou hudbu, která dokáže ve třídě navodit tu správnou atmosféru.

· Naopak nevýhodou poslechu oproti papíru je to, že příběh není možné snadno vrátit na konkrétní stránku. V tištěné knize snadno nalistujete, kde jste skončili nebo se můžete vrátit k tomu, kde jste se ztratili, ale audiokniha jede stále dál a dál. Hledání pak znamená nekonečné převíjení a posouvání, a nemáte pražádnou záruku, že najdete to, co hledáte.

počítač

Také kvalita nabízených produktů se výrazně liší. Narazit můžete jak na profesionálně namluvené kusy s krásnou češtinou, tak na případy, kdy vypravěč zní jako by ho vytáhli ve dvě ráno z postele. Je proto dobré si na internetu přečíst pár referencí od těch, kteří si CD koupili před vámi, a rozhodnout se podle toho. I přes tyto drobné nedostatky jsou ale načtené knížky bezpochyby skvělým vynálezem, který má před sebou dlouhou a zářnou budoucnost.